Czym czyścić konglomerat?

Czym czyścić konglomerat?

Czym czyścić konglomerat?

Konglomerat kwarcytowy to popularny materiał wykończeniowy, który coraz chętniej wybieramy na blaty kuchenne i łazienkowe, parapety wewnętrzne, a nawet blaty stołów i stolików. Konglomerat kwarcowy jest również surowcem, z którego produkuje się ceramikę sanitarną – wanny, brodziki, umywalki. Jak dbać o wyroby z konglomeratu, żeby przez długi czas cieszyły oko nieskazitelnym wyglądem?

Konglomerat nie przejawia tendencji do przebarwień. To szczególnie ważne w przypadku ceramiki sanitarnej, a także blatów kuchennych, które są narażone na oddziaływanie barwników spożywczych. Podczas normalnego użytkowania na blatach z konglomeratu kwarcowego nie powinny występować żadne plamy, ani trudne do usunięcia odbarwienia. Dzięki temu pielęgnacja konglomeratu jest zadaniem prostym i niezbyt czasochłonnym. Podstawą jest odpowiedni dobór detergentów oraz narzędzi.

Środki czyszczące a konglomerat

O blaty z konglomeratu kwarcowego powinniśmy dbać w podobny sposób, jak zalecają to czynić producenci ceramiki sanitarnej. Konglomerat czyści się przy pomocy miękkich ścierek, najlepiej wykonanych z bawełny lub froty. To pozwala uniknąć ewentualnych zarysowań, które na czyszczonej powierzchni mogłyby pozostawić szorstkie gąbki czy szczotki. Ściereczka powinna być nasączona płynem do naczyń lub innym środkiem z neutralnym pH. Do czyszczenia konglomeratu kwarcytowego nie poleca się stosowania środków silnie żrących, ponieważ – podobnie jak niewłaściwie dobrana ścierka – mogą spowodować uszkodzenie lub zmatowienie powierzchni, co przełoży się na obniżenie walorów estetycznych wyrobu gotowego. Po wyczyszczeniu konglomerat poleca się opłukać ciepłą wodą i wytrzeć do sucha. Co ważne, producenci wyrobów z konglomeratu kwarcowego zalecają jego regularne czyszczenie, dotyczy to także kurzu. Chodzi o to, żeby brud nie wniknął głęboko w strukturę materiału i nie powodował jego przedwczesnej degradacji.

Na jakość oraz trwałość wyrobów z konglomeratu wpływa impregnacja materiału. Wanny i brodziki, jak również blaty kuchenne i łazienkowe należy regularnie zabezpieczać dedykowanym do tego produktem. Regularna impregnacja zmniejsza tendencje do zanieczyszczeń, jednocześnie ułatwia czyszczenie powierzchni i podnosi jej odporność na uszkodzenia mechaniczne.

A jak pozbyć się z blatu zaschniętego brudu?

Może zdarzyć się tak, że resztki jedzenia zaschną na blacie kuchennym. Co wówczas zrobić, żeby je usunąć? Pamiętając o tym, że konglomerat kwarcowy nie lubi drapiących ścierek i żrących płynów zaschnięte resztki jedzenia należy odmoczyć. W tym celu do zanieczyszczonego miejsca poleca się przykładać mokrą szmatkę tak długo, aż brud się odmoczy i da się łatwo usunąć z czyszczonej powierzchni.