Czym różni się konglomerat od granitu?

Czym różni się konglomerat od granitu?

 

 

Czym różni się konglomerat od granitu?

Przy wyborze materiałów do wykończenia kuchni, na pewno staniesz przed dylematem, co wybrać. Nawet, jeśli obecnie skłaniasz się w kierunku kamienia, to i tak decyzja nie będzie łatwa. Chodzi tu nawet nie tylko o wybór konkretnej odmiany kamienia, ale też kuszące propozycje materiałów imitujących kamień. Do najpopularniejszych zalicza się bez wątpienia konglomerat. Czym różnią się między sobą? Który z nich wybrać? 

Czym jest konglomerat?

Nazwa konglomerat wywodzi się z łacińskiego terminu, który oznacza zlepek. Faktycznie mamy tutaj do czynienia z połączeniem różnego rodzaju materiałów w zmiennych proporcjach. W zależności co i jak zostanie połączone, uzyskujemy elementy z konglomeratu w odmiennej kolorystyce czy wytrzymałości. Zazwyczaj łączy się ze sobą otoczaki, żwir, minerały na bazie kwarcu), a w formie lepiszcza stosuje się krzemionkę, kalcyt czy tlenek żelaza.

Oprócz konglomeratów naturalnych mamy jeszcze do czynienia z konglomeratami sztucznymi, produkowanymi w procesach w pełni kontrolowanych. Zazwyczaj jest to recykling, czy odzyskanie gruzu lub kawałków ceramiki, a także zabarwienie ich na dowolny kolor. 

Czym jest granit?

Granit to kamień naturalny, a konkretniej skała magmowa uznawana za jedną z najbardziej wytrzymałych. Z uwagi na swoją twardość oraz podatność na obróbkę (szlifowanie, polerowanie, cięcie) jest bardzo ceniony w branży budowlanej, kamieniarskiej, wykończeniowej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że materiał jest stosunkowo ciężki, a także drogi. Oczywiście inwestycja w wykonane z niego blaty, schody czy parapety jest wieloletnia – produkty będą służyły Ci latami, zachwycając swoim ponadczasowym charakterem oraz elegancją.

Konglomerat czy granit – który materiał wybrać na blaty, parapety, schody?

Zastanawiasz się nad zrobieniem kamiennych elementów wykończenia wnętrz? To świetny wybór, bo materiał jest ponadczasowy i pasuje do różnych stylów wnętrzarskich. Na pewno istotne będzie to, czy wybierzesz granit czy konglomerat, a jeśli ten drugi, to w jakiej formie – naturalnej czy sztucznej? Jeśli dysponujesz większym budżetem, to rozważ kamień. Jego oryginalna, niebanalna struktura jest nie do podrobienia, dlatego nawet najlepszy konglomerat nie zastąpi go w pełni – z bliska widoczne będą różnice w porowatości czy gładkości. Z drugiej jednak strony konglomerat też jest gładki i bezspoinowy, a brak szczelin zdecydowanie ułatwia chociażby utrzymanie blatu w czystości.