Jakie są zastosowania konglomeratu? 

Jakie są zastosowania konglomeratu 

 

Jakie są zastosowania konglomeratu? 

Konglomerat należy do grupy  tzw. kamieni nowoczesnych. Powstaje na bazie kruszywa, pigmentu i spoiwa. Do najczęściej wykorzystywanych w produkcji konglomeratów spoiw zalicza się żywicę epoksydową i poliestrową. Niektóre formuły zakładają wykorzystanie cementu hydraulicznego. Konglomerat kwarcytowy jest dodatkowo wzbogacany granulatem szklanym lub lustrzanym.

Jakie są właściwości konglomeratu? Gdzie można go zastosować? Czy konglomerat to rzeczywiście dobra alternatywa dla spieków kwarcowych, a nawet kamieni naturalnych?

Rodzaje konglomeratu 

Konglomeraty dzieli się ze względu na typ kruszywa wykorzystanego do ich produkcji. Najpopularniejsze rodzaje to:

Konglomerat: Wady i zalety materiału 

Szczególną popularnością wśród inwestorów cieszą się konglomerat granitowy i kwarcytowy. Oba materiały charakteryzują się dobrymi właściwościami fizycznymi oraz łatwością utrzymania w czystości, co przekłada się na liczne aplikacje wewnętrzne. Zaletą kamieni syntetycznych jest ich relatywnie niska waga. Mogą być nawet o 20% lżejsze od kamieni naturalnych, co ułatwia montaż i rozszerza zakres zastosowań. Konglomeraty granitowy i kwarcytowy bardzo dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne i nie nasiąkają wodą. A jakie są ich wady?

Jedną z podstawowych wad konglomeratów jest stosunkowo niska odporność na wysokie temperatury. Położenie na blacie gorącej patelni czy garnka będzie skutkowało jego uszkodzeniem. Należy o tym pamiętać, ponieważ materiał jest wizualnie bardzo podobny do kamienia naturalnego, w związku z czym może się wydawać równie odporny termicznie.

Niektórzy inwestorzy jako wadę konglomeratu wciąż wskazują wysoką cenę. Cena za blat kuchenny przewyższa koszt blatu laminowanego, ale idzie w parze ze znacznie wyższą trwałością. To samo dotyczy innych wyrobów z konglomeratu. Parapet z konglomeratu jest bardziej trwały niż jego odpowiednik z tworzywa sztucznego i prezentuje się nieporównywalnie lepiej.

Zastosowanie konglomeratu 

Ze względu na swoje właściwości kamień syntetyczny ma szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz. Wysoka twardość i niska nasiąkliwość sprawiają, że konglomeraty granitowe i kwarcytowe są powszechnie wykorzystywane w produkcji blatów kuchennych i łazienkowych. Na tym jednak aplikacje konglomeratów w przestrzeniach mieszkalnych się nie kończą. Konglomerat jest wykorzystywany do wykonywania stopni, a nawet całych posadzek. Dużą popularnością cieszą się również parapety wewnętrzne z tego materiału.