Jak czyścić kamień naturalny?

czyszczenie-kamienia-naturalnego

Powierzchnie kamienne są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak mogą z czasem pojawić się na nich przebarwienia i nieestetyczne osady. By je usunąć nie trzeba korzystać ze specjalistycznych, drogich środków. W wielu przypadkach zupełnie wystarczające okażą się typowo domowe sposoby. W naszym krótkim artykule omawiamy ich skuteczność oraz podpowiadamy kiedy należy je stosować i z jakimi gatunkami kamienia mogą sobie poradzić.

Czyszczenie gresu – szybko i sprawnie

Do czyszczenia powierzchni gresowych warto zastosować środki, które prawdopodobnie posiadamy już w kuchni. Chodzi o amoniak lub krochmal (połączenie skrobi roślinnej z wodą). Warto rozcieńczyć je w dość dużej ilości wody, co pozwoli ograniczyć ich intensywny, niekoniecznie przyjemny zapach. Należy zaaplikować je na powierzchnie gresowe i wyszorować korzystając ze szczotki. Można też skorzystać z typowo domowych detergentów, takich jak płyn do naczyń.

Skuteczne czyszczenie klinkieru

Płytki klinkierowe to chętnie stosowane wyroby ceramiczne o wysokim stopniu odporności. Niestety do ich powierzchni z łatwością przywiera kurz i inne zabrudzenia. W ich czyszczeniu warto stosować rozcieńczony płyn do mycia naczyń lub amoniak. Należy wetrzeć je w powierzchnię klinkieru i pozostawić na okres 20 minut. Następnie należy spłukać płytki. W przypadku szczególnie opornych zabrudzeń można wspomóc się myjką ciśnieniową.

Czyszczenie marmuru domowy sposobem

Marmur jest materiałem porowatym, w którego strukturę z łatwością wnikają drobinki kurzu i pyłki. Do jego czyszczenia warto wykorzystać szczotki z delikatnym włosiem, lub też ściereczki z mikrofibry, które nie podrażnią wrażliwej powierzchni marmurowej. Środkiem wartym użycia jest rozcieńczony płyn do mycia naczyń lub też pasta stworzona z wody utlenionej i oczyszczonej sody. Należy jednak zachować ostrożność – zbyt intensywny roztwór może wywołać przebarwienia.

Kamień naturalny i jego skuteczne czyszczenie

Kamień naturalny to materiał wymagający regularnej konserwacji i czyszczenia. Osadzające się na nim zabrudzenia nie tylko będą nieestetyczne, ale również doprowadzą do powolnego niszczenia jego struktury. Czyszczenie ma na celu ich usunięcie, w czym pomoże nam zwykła myjka i woda. Do usunięcia przebarwień wywołanych przez olej lub sadzę warto skorzystać z z benzyny ekstrakcyjnej. W przypadku przebarwień spowodowanych kontaktem z solą, warto skorzystać z wody destylowanej, którą nasączymy warstwy ligniny lub waciki kosmetyczne. Nie należy ignorować powstających przebarwień i osadów, gdyż im dłużej będą zalegać na powierzchni kamienia, tym bardziej zapchają jego pory, blokując naturalny proces „oddychania” materiału.

Prawidłowe czyszczenie powierzchni z piaskowca

Piaskowiec to kamień odporny na tarcie i draśnięcia, wymagający dość silnego szorowania w czasie czyszczenia. Można w tym celu skorzystać ze szczotki z twardym i długim włosiem. Do walki z przebarwieniami warto stosować wodę z rozcieńczonym płynem do naczyń. Zielone naloty usuniemy natomiast korzystając ze środków do walki z porostami i grzybami. Zapoznaj się z ofertą blatów kamiennych.