Co to jest konglomerat?

co to jest konglomerat

 

Co to jest konglomerat?

Konglomerat to materiał konstrukcyjny cieszący się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Jak powstaje? Można powiedzieć, że konglomerat sztuczny, który wykorzystujemy do wyrobu parapetów wewnętrznych, blatów meblowych oraz innych elementów wyposażenia i aranżacji wnętrza to materiał inspirowany naturą. W naturze konglomerat występuje w postaci litej skały osadowej stanowiącej połączenie okruchów o różnym pochodzeniu i naturalnego spoiwa. Skład konglomeratu sztucznego jest o wiele bardziej zróżnicowany, co przekłada się na charakterystyczne właściwości materiału.

Konglomerat sztuczny

Skład konglomeratu sztucznego reguluje norma PN-EN 14618:2009. Zgodnie z normą konglomerat sztuczny to produkt przemysłowy, który może się składać z:

Jak powstaje konglomerat sztuczny?

Konglomerat sztuczny jest najczęściej wytwarzany poprzez wlanie mieszanki kamieni, dodatków i spoiwa do odpowiedniej formy i scalenia jej do skalnego bloku. Tak przygotowany blok jest następnie poddawany obróbce mechanicznej zgodnie z normami obróbki kamieni naturalnych. W praktyce duży blok skalny z konglomeratu jest najczęściej cięty na mniejsze fragmenty, których rozmiar determinuje przeznaczenie materiału, a więc rodzaj produktu gotowego.

Co ciekawe, konglomeraty kamienne są oferowane w kilku rodzajach wykończenia. Możemy zamówić blat lub parapet z wykończeniem matowych czy z połyskiem. Pożądane wykończenie powierzchni jest uzyskiwane różnymi metodami. Mogą to być zarówno metody mechaniczne, takie jak piaskowanie czy też obróbka termiczna.

Jakie są rodzaje konglomeratów?

Rynek materiałów kamieniarskich oferuje szeroki wybór różnych rodzajów konglomeratu. Rodzaje konglomeratu zazwyczaj określa się według jednego z dwóch kryteriów kwalifikacyjnych. Najpopularniejszym jest podział oparty o rodzaj kamieni naturalnych użytych w procesie produkcji. Na tej podstawie wyróżniamy konglomeraty:

Drugim kryterium podziału jest rodzaj zastosowanego spoiwa. Kryterium to najczęściej wykorzystywane jest do określenia właściwości materiału gotowego.